Montaż paneli

Dobre rady i wskazówki

Instrukcja montażu – akustyczne miękkie panele ścienne 3d WallMarket

Prezentujemy materiał wideo – instrukcja montażu paneli ściennych 3d WallMarket. Realizacja miała miejsce w sali konferencyjnej klienta na przykładzie akustycznych miękkich paneli ściennych Heksagon w kolorze lazurowy i jasnoszary oraz w 3 grubościach: 2,5 cm, 3,5 cm i 4,5 cm, dzięki czemu ściany zachwycają wyjątkowym efektem 3d.  Dodatkowo poniżej przedstawiamy szczegółowy opis wyjaśniający jak zamontować nasze miękkie panele ścienne 3d samodzielnie oraz na co zwrócić uwagę podczas montażu paneli. W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.

1

W pierwszej kolejności zamówione panele należy wyjąć z opakowania. Wskazane jest, aby przynajmniej dzień przed decyzją o rozpoczęciu montażu rozprostować panele. W tym celu należy rozłożyć luźno wszystkie panele, aby ewentualne zagięte miejsca mogły się rozprostować.

2

Przed rozpoczęciem montażu należy przygotować kilka niezbędnych narzędzi, które ułatwią montaż paneli na ścianie: poziomicę, linijkę, miarkę, ołówek, klej oraz nóż do tapet (jeśli istnieje potrzeba przycięcia paneli w wybranych miejscach).

3

Kiedy już mamy pewność, że nasze panele są rozprostowane, możemy rozpocząć rozplanowanie paneli na ścianie. Na początek warto wyznaczyć linie pomocnicze na ścianie za pomocą poziomicy i ołówka. W przypadku, gdy chcemy ułożyć panele symetrycznie, najlepiej wyznaczyć na środku linię symetrii i dopiero od niej rozpocząć układanie paneli. Przed rozpoczęciem montażu należy mieć na uwadze, że tolerancja paneli ściennych 3d może wynieść ok 2-3mm.

4

Zanim zaczniemy montaż paneli należy odpowiednio przygotować ścianę. Nie wymaga to wielkiego wkładu. Wystarczy oczyścić ją z pyłu lub kurzu i gotowe. Ważne jest natomiast, by ściana była dość równa. Przez rozpoczęciem montażu sugerujemy, aby panele przyklejać na pomalowane ściany. Jeśli ściana zawiera wyłącznie goły tynk to również możemy zamontować na nią panele – nasz klej bardzo dobrze radzi sobie ze ścianą przed pomalowaniem, jednak wówczas najlepszy efekt będzie wtedy, gdy będziemy chcieli zamontować panele na całej ścianie. Odradzamy montaż paneli w wybranych miejscach na ścianie z gołym tynkiem, a dopiero później jej malowanie, gdyż farba może zabrudzić zamontowane wcześniej panele.

5

Mając już przygotowaną ścianę oraz rozkład paneli przechodzimy do ich montażu. Przygotowujemy, a następnie nakładamy klej na obrysie paneli. Ważne jest, aby klej był w temperaturze pokojowej. Najlepiej nakładać klej ok 1 cm od krawędzi dookoła panelu, a także przez jego środek. Nakładając klej należy przycisnąć końcówkę do panelu i powoli przesuwać po obrysie panelu, wyciskając jednocześnie klej. Ważne jest, aby klej otworzyć dopiero przez rozpoczęciem montażu i nie dopuścić do jego zaschnięcia.

6

Po umieszczeniu kleju na obrysie panelu naklejamy go na ścianę. Ważne jest, aby przycisnąć panel w miejscach gdzie został rozmieszczony klej. W trakcie naklejania kilku paneli obok siebie należy korzystać z pomocy poziomicy i ołówka, aby wyznaczać symetryczne linie dla kolejnych paneli. Dla pewności panel dociskamy na ścianie około 2-3 minuty.

7

Po tym czasie przyklejony panel powinien już trwale trzymać się ściany. Jeśli zauważymy, że niektóre panele nie są do końca równo ustawione lub są między nimi większe przerwy, możemy je jeszcze spasować. W tym celu przesuwamy panele na ścianie w wybranym kierunku tak, aby nie było między nimi wolnej przestrzeni. Należy docisnąć dłonią wybrany panel, a następnie przesunąć go do sąsiedniego panelu. Ważne jest, aby spasować panele maksymalnie do ok. 20-30 minut (w zależności od temperatury w pomieszczeniu), gdyż po tym czasie klej zwiąże się z panelem na tyle mocno, że nie będzie możliwości, aby go przesunąć bez ryzyka uszkodzenia panelu.

8

Jeśli mamy taką potrzebę, w trakcie montażu możemy przyciąć dowolny panel (np. z powodu występującego na ścianie gniazdka elektrycznego). W tym celu należy po wierzchniej części panelu narysować linię cięcia. Warto tutaj zrobić zapas ok 2-3 mm. Następnie przykładamy linijkę do narysowanej linii, jednak nie dociskając panel zbyt mocno. W celu docięcia panelu najlepiej skorzystać z nożyka do tapet. Jeśli mamy taką możliwość, to warto wykonać próbne cięcia na niepotrzebnej części panelu. Warto pamiętać, że elementy docięte odsłonią wewnętrzną (niepomalowaną) stronę panelu, dlatego dla zachowania ładnego efektu sugerujemy, aby rozmieścić je przy prostopadłej stronie ściany lub sufitu tak, aby nie były widoczne.

9

Po naklejeniu paneli ostatnim etapem jest schnięcie kleju. Jak wspomniano wyżej, należy poczekać ok 20-30 minut (w zależności od temperatury w pomieszczeniu) aby panel związał się z klejem. Po tym czasie możemy cieszyć się trwałością paneli na ścianie przez długi czas, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności i regularnym dbaniu o panele.

10

Aby dbać o panele i cieszyć się ich długą żywotnością należy je regularnie czyścić. W tym celu wystarczy rolka do ubrań lub odkurzacz z końcówką do mebli tapicerowanych. Ogromną zaletą naszych paneli jest to, że faktura pokrywająca panele jest antystatyczna, dzięki czemu kurz nie przylega do pionowych powierzchni. Kurz może osiadać jedynie na poziomych krawędziach, dlatego najlepiej odkurzyć je na sucho, korzystając z nakładki z miękkim włosiem. W przypadku zaplamienia paneli lub ich zabrudzenia możemy je czyścić miękką, zwilżoną gąbką. W przypadku wystąpienia tłustych plam możemy użyć gąbki z rozcieńczonym płynem do mycia naczyń. W celu odświeżenia paneli możemy po ich odkurzeniu spryskać je mgiełką wodną, a następnie po dwóch minutach wytrzeć używając suchej gąbki.